Dan odprtih vrat – letak

Postopek prijave

Pobudnik Dneva odprtih vrat slovenskega gospodarstva je Gospodarska zbornica Slovenije. Pobuda je nastala na podlagi povratnih informacij podjetij o izzivih, s katerimi se srečujejo pri kadrovanju. Projektu se kot partnerji pridružujejo Zavod RS za zaposlovanje, Zavod RS za šolstvo ter Center RS za poklicno izobraževanje.

Dan odprtih vrat je enodnevni dogodek, ko bodo prijavljena slovenska podjetja odprla svoja vrata in obiskovalcem predstavila delovne procese, naravo in pogoje dela v realnem okolju.

Tokratni dogodek je namenjen šolski mladini v zadnji triadi osnovne šole, njihovim staršem, svetovalnim delavcem in učiteljem, kakor tudi srednješolcem – gimnazijcem.

Dan odprtih vrat je organiziran v popoldanskem času z namenom, da se obiskov podjetij udeležijo tudi starši.

Zakaj Dan odprtih vrat za šolsko mladino?

Poklicno odločanje mladine na prehodu iz osnovne v srednješolsko izobraževanje in naprej je težka naloga za otroke. Poklicev ne poznajo dovolj dobro, še posebej ne tistih, ki so njihovim očem bolj skriti, zato je zbiranje informacij izjemnega pomena. Že tradicionalno se mladi redkeje odločajo za poklicno oz. naravoslovno tehnično izobraževanje. Dan odprtih vrat je namenjen prav temu, da te poklice približamo učencem in dijakom zaključnih razredov.

Zakaj vključujemo tudi starše in zakaj v popoldanskem času?

Ker igrajo starši pomembno vlogo pri poklicnem odločanju svojih otrok, pogosto pa nimajo dovolj informacij o poklicih, pogojih dela, trgu dela ali pa imajo nepravilne predstave o t. i. tehničnih poklicih.

Cilji Dneva odprtih vrat slovenskega gospodarstva

1. Ponuditi učencem zaključnih razredov in njihovim staršem več informacij o procesih, naravi in pogojih dela v realnih delovnih okoljih.
  2. Razbiti stereotipe o “manj” in “bolj” priljubljenih oz. spoštovanih poklicih.
  3. Omogočiti mladini in njihovim staršem spoznavanje perspektivnih poklicev, ki jih naše gospodarstvo potrebuje.

Prijave na dogodek

Prijave za obisk podjetij se odprejo 12. novembra 2018 in so odprte do zapolnitve mest v podjetjih.

Več informacij o dogodku in katera podjetja bodo na voljo za obisk od ponedeljka 12.11. na:

www.odkrijsvojtalent.si

S Poklicnim barometrom do zanesljivejših predvidevanj na trgu dela

S Poklicnim barometrom, ki smo ga letos prvič poskusno izvedli na naših 7 območnih službah ZRSZ: Ljubljana, Maribor, Celje, Nova Gorica, Koper, Trbovlje in Sevnica, smo ugotovili, da bodo v letu 2019 pri velikem številu poklicev potrebe delodajalcev presegle ponudbo na trgu dela, to pomeni, da bo kadra premalo. Predvidevamo tudi, da bo v letu 2019 le nekaj poklicev, kjer bo manj razpisanih prostih delovnih mest kot bo iskalcev zaposlitve v teh poklicih.