Vsako leto je na naši šoli običaj, da se zadnji šolski dan v mesecu oktobru ob spomeniku padlim borcem zberemo učenci, učitelji, delavci šole, krajani in povabljeni gostje in počastimo državna praznika dan reformacije in dan spomina na mrtve.

Tako želimo vsako leto znova poudariti pomen reformacije za razvoj slovenskega jezika in Slovenstva, s prižigom svečk in dobrimi mislimi pa se spomnimo tudi tistih, ki jih ni več med nami.

Letos obeležujemo 500 let od začetka reformacije, ko je Martin Luther na vrata svoje cerkve v Wittenbergu v Nemčiji nabil 95 tez.

Primož Trubar je leta 1550 izdal prvi slovenski knjigi, s katerima je želel predvsem, da bi se Slovenci naučili brati in pisati. Misijo, ki so ji je zadal Trubar v 16. stoletju, uresničujejo vse šole na Slovenskem – brati, pisati in govoriti v skupnem, slovenskem jeziku.